Sú dezinfekčné obrúsky skutočne efektívne?

wipes-2481211_1920

V posledných mesiacoch z obchodov zmizli všetky dezinfekčné a ochranné prostriedky od gélov na ruky cez ochranné rukavice až po čistiace spreje a utierky. Sú dezinfekčné obrúsky len ďalším prvkom v bláznivom dopyte alebo skutočne fungujú?

Aktuálne viac ako inokedy sa vynára množstvo tvrdení a protichodných informácií o tom, ktoré produkty sú najúčinnejšie, pokiaľ ide o zbavenie vášho domova choroboplodných zárodkov a vírusov. Takže ak máte záujem o vyčistenie svojho domova, pracoviska alebo ambulancie pomocou vlhkých obrúskov, mali by ste vedieť isté dôležité informácie.

Po prvé, je dôležité poznať rozdiel medzi čistením a dezinfekciou. Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb v USA môžete vyčistiť objekty alebo povrchy obyčajným mydlom a vodou a fyzicky z nich odstrániť niektoré zárodky. Slovo niektoré je veľmi dôležité, kedže takéto čistenie nevyhnutne nezabije baktérie, ale len znižuje ich počet a tým znižuje riziko šírenia infekcie. Na druhej strane, keď niečo dezinfikujete, znamená to, že na ničenie choroboplodných zárodkov používate skutočný chemický prostriedok – to je miesto, kam prichádzajú naozajstné dezinfekčné prostriedky, ako napríklad jednorazové dezinfekčné obrúsky.

Čo presne sú dezinfekčné obrúsky a ako fungujú?

Obrúsky na dezinfekciu povrchov či malých nástrojov ničia baktérie, huby a vírusy väčšinou do 10 minút po aplikácii(tie kvalitnejšie, používané v zdravotníctve to zvládnu za oveľa menej) a následne zabraňujú tvorbe nových baktérií, húb a vírusov, hovorí Rodney Rohde, profesor virologie z Texasu. Medzi značky, ktoré patria do tejto kategórie medicínskych dezinfekčných obrúskov s vysokou účinnosťou patria napríklad Medibase, Dento-Viractis, R&S, Velox Wipes, Aseptonet a ďalšie.

Dezinfekčné prostriedky môžu pôsobiť na mikroorganizmy a ničiť choroboplodné zárodky dvoma rôznymi spôsobmi, hovorí Rohde: inhibícia rastu alebo smrtiaca akcia, z ktorých obidve zahŕňajú chemikálie pôsobiace na baktérie, vírusy a huby, aby zničili jej zložky. Rozpad patogénov ich buď priamo zničí (smrtiaca akcia) alebo rozbije bunkové membrány a proteíny natoľko, že sa nemôžu množiť (inhibícia rastu). Dezinfekčné obrúsky obsahujú účinné zložky, ako je peroxid vodíka, izopropylalkohol alebo etanol, ako aj kvartérne amóniové zlúčeniny, aby mohli vykonávať túto ťažkú a špinavú prácu.

Dezinfekčné prostriedky (obrúsky, spreje, atď.) potrebujú na zabitie mikróbov niekoľko minút na rozdiel od čistenia klasickou špongiou s mydlom a vodou, ktorá baktérie okamžite zredukuje, ale nemusí nevyhnutne zabíjať(a veľmi často ani nezabíja). Dezinfekčné výrobky sú jediným spôsobom, ako zaručiť odstránenie * všetkých * typov baktérií, a preto sú preferované na použitie v zdravotníctve. Dezinfekčné prostriedky tiež bránia krížovej kontaminácii, ktorá často prispieva k hromadnému prepuknutiu nákazy v mnohých priemyselných odvetviach.

Existuje rozdiel medzi antibakteriálnymi obrúskami a dezinfekčnými obrúskami?

To závisí od toho, čo je uvedené na etikete produktu a na čo je produkt určený. Pozorne si prečítajte štítky a mali by ste mať prehľad o tom, čo produkt môže a nemôže urobiť. Vo všeobecnosti sú však obrúsky, ktoré sú označené ako „antibakteriálne“, určené na čistenie rúk a pokožky. Podobne ako detské vlhčené obrúsky tiež neobsahujú rovnaké prísady ako dezinfekčné obrúsky, pretože tieto prísady môžu dráždiť pokožku. Tieto antibakteriálne, reps. detské a rôzne „vlhčené“ obrúsky teda nie sú účinné na čistenie predmetov a povrchov.

Dezinfekčné obrúsky sú oveľa účinnejšie proti širokej skupine mikróbov, ako už bolo uvedené vyššie. Je to preto, že obsahujú účinnejšie chemikálie (alebo vyššie množstvá rovnakých chemikálií) ako bežné vlhčené obrúsky kúpené v drogérii.

Ako by som mal použiť dezinfekčný prostriedok na utretie, aby som sa ubezpečil, že skutočne zničím všetky škodlivé mikroorganizmy?

Vždy je dôležité riadiť sa pokynmi na označení produktu, aby ste sa uistili, že dezinfekčné obrúsky používate efektívne a že ich nechávate pôsobiť na povrchu čas potrebný na ich správne fungovanie.

Odporúčaným postupom je najprv vyčistiť povrch (napr. mydlom a vodou) a potom použiť dezinfekčný prostriedok. Prečo práve takto? Jednoducho viditeľné zvyšky (ako sú rôzne nečistoty, jedlo alebo telesné tekutiny, ako je krv a hlien), môžu fyzicky zablokovať časť povrchu a následne znížiť účinnosť dezinfekčného prostriedku. Druhou alternatívou je použiť dezinfekčné spreje či obrúsky s tzv. dvojitým účinkom, obsahujúce okrem dezinfekčného roztoku aj saponát. Príkladom takýchto obrúskov sú napíklad Dento-Viractis 79.

„Aby ste účinne zabili všetky zárodky na povrchu, mali by ste nechať povrch, ktorý ste práve vyčistili, vysušiť na vzduchu a neutierať ho suchou handrou alebo čokoľvek iného,“ dodáva Maria Vila, lekárka z New Jersey. „Okrem toho je najlepšie začať v jednom rohu a systematicky postupovať po celej ploche, aby ste nevynechali žiadnu plochu povrchu, ktorý čistíte.“

Po použití dezinfekčných obrúskov si vždy dôkladne umyte ruky, pretože môžu spôsobiť podráždenie pokožky a očí. Ak máte suchú alebo citlivú pokožku, môže byť užitočné používať rukavice pri používaní dezinfekčných alebo iných čistiacich prostriedkov.