4 dôležité aspekty pri výbere najvhodnejšieho dezinfekčného prostriedku

spray-bottle-2754171_1920

Takmer každé prostredie na našej planéte obsahuje baktérie a mikroorganizmy. Možno vás prekvapí, že na jeden štvorcový centimeter ľudskej kože pripadá približne 100 000 mikroorganizmov. Väčšina z nich je pre človeka neškodná. Ale organizmy spôsobujúce choroby – nazývané patogény – môžu byť nebezpečné alebo dokonca smrteľné!

Pravidelné používanie správnych dezinfekčných prostriedkov na povrchoch v celom zariadení či domácnosti je dôležité pri prevencii šírenia chorôb od rôznych prechladnutí, cez chrípku až po iné a oveľa nebezpečnejšie choroby, akou v posledných mesiacoch je napríklad Covid-19. Pretože na trhu existuje veľa typov dezinfekčných prostriedkov, je dôležité porozumieť tomu, ako fungujú – vrátane ich výhod a nevýhod – aby sme mohli urobiť správne rozhodnutie o tom, ako najlepšie dezinfikovať a chrániť vaše zariadenie a ľudí v ňom.

Ako fungujú dezinfekčné prostriedky?

Dezinfekčné prostriedky sú chemické látky aplikované na neživé objekty s cieľom zničiť baktérie, vírusy, huby alebo plesne žijúce na predmetoch. „Účinná zložka“ v každom dezinfekčnom prípravku zabíja patogény zvyčajne rozrušením alebo poškodením ich buniek. Účinným látkam taktiež pomáhajú aj iné zložky s rôznymi účelmi. Do dezinfekčného prostriedku sa môžu napríklad pridať povrchovo aktívne látky, aby sa dosiahlo rovnomerné zvlhčenie povrchu alebo aby daný prípravok mal zároveň aj čistiaci efekt. Príkladom produktu s dvojitým účinkom sú napríklad dezinfekčné obrúsky Dento-Viractis 79.

Čo je potrebné zvážiť pri výbere dezinfekčného prostriedku

Pri výbere dezinfekčného prostriedku, ktorý najlepšie vyhovuje potrebám vášho zariadenia alebo domova, by ste mali zhodnotiť štyri hlavné aspekty. Odpoveď na tieto otázky vám poskytne rámec, ktorý vám pomôže určiť najlepší produkt, ktorý by ste mali použiť.

  1. Účinnosť

Zabíja dezinfekčný prostriedok mikróby a patogény, ktoré sú vo vašom zariadení najdôležitejšie? Napríklad sa môžete veľmi obávať o kontamináciu baktériou Staphylococcus aureus a preto je potrebné, aby dezinfekčný prostriedok, ktorý plánujete používať vykazoval dobré výsledky práve proti tomuto patogénu. Tieto informácie sa vždy dozvieme z balenia daného dezinfekčného prostriedku, resp. z noriem antimikrobiálnej aktivity. V našom konkrétnom príklade, ak chceme ničiť baktériu Staphylococcus aureus, hľadáme prípravok, ktorý spĺňa normu EN13727. Príkladom takého produktu môžu byť dezinfekčné utierky Dento-Viractis 77, ktoré ničia tento patogén v kontaktnom čase 1 minúta. Majte na pamäti, že patogény môžu mať viac kmeňov a dezinfekčné prostriedky sú certifikované pre konkrétne kmene. V závislosti od odvetvia a typu zariadenia – ambulantná starostlivosť, školstvo, dlhodobá zdravotná starostlivosť, pohostinstvá, domácnosť – budete mať rôzne potreby a požiadavky.

  1. Kontaktný čas

Ako rýchlo dezinfekčný produkt zabíja konkrétny patogén? Je potrebné udržiavať viditeľné vlhké povrchy, aby sme dosiahli požadovanú účinnosť? Tridsať sekúnd až päť minút môže byť typický čas kontaktu pre usmrtenie nežiadúcich patogénov. Ak však dezinfekčný prostriedok, ktorý používate potrebuje vyšší čas, napríklad 10 minút, uistite sa, že ošetrený povrch naozaj tak dlho zostane vlhký. Dezinfekčné prostriedky na báze alkoholu sa zvyknú rýchlo odparovať a tak je niekedy potrebná ich opakovaná aplikácia. Prečítajte si a dodržiavajte všetky pokyny na použitie a podľa potreby dezinfikovaný povrch navlhčite opäť. Času kontaktu sme sa podrobnejšie venovali v minulom článku, ktorý nájdete tu.

  1. Bezpečnosť

Je výrobok bezpečný pre ľudí a pre povrchy, na ktoré sa nanáša? Ako je vám isto známe, niektoré kategórie dezinfekčných prostriedkov sú jedovaté, niektoré vytvárajú škvrny, niektoré sú korozívne, zatiaľ čo iné majú nežiadúci zápach. Skontrolujte hodnoty toxicity a horľavosti výrobkov, ako aj odporúčania týkajúce sa použitia osobných ochranných prostriedkov pri každej dezinfekcii, ktorú aplikujete. Uistite sa, že dezinfekčný prostriedok nepoškodí povrch, na ktorý ho chcete použiť.

  1. Jednoduché použitie

Sú kroky potrebné na použitie daného dezinfekčného prostriedku praktické pre vaše zariadenie? Niektoré aplikácie vyžadujú viac krokov, ktoré nemusia byť vždy uskutočniteľné. Tvrdosť vody je jedným z faktorov, ktorý môže ovplyvniť účinnosť niektorých dezinfekčných prípravkov. Dento-Viractis 75 alebo Septalkan čistia aj dezinfikujú v jednom kroku, čo z nich robí najlepšiu voľbu pre ľahko použiteľný dezinfekčný prostriedok, ktorý je pripravený na použitie a ktorý ničí široké spektrum baktérií, vírusov, húb a plesní v nemocniciach, inštitúciách a priemysle.

Roztriedenie informácií o rôznych typoch dezinfekčných prostriedkov si vyžaduje čas, ale je to kritický krok, aby ste sa uistili, že vo svojom zariadení robíte najlepšie rozhodnutie o údržbe. Mať správne výrobky po ruke spolu s pevným plánom na prevenciu chorôb a infekcií ušetrí námahu a náklady a dodá vám, vašim zamestnancom a všetkým návštevníkom, ktorí prídu cez vaše dvere kľud a pocit bezpečia.